Maaret Castrén: Vauhtia talouskasvuun ja helpotusta koteihin
Julkaistu:
Suomen taloudessa on pitkän vaikean jakson jälkeen nähtävissä vahvoja merkkejä kasvun käynnistymisestä. On tärkeää vauhdittaa myönteistä kehitystä entisestään, koska talouskasvu synnyttää työpaikkoja Suomeen, nostaa palkkoja ja mahdollistaa lopulta hyvinvointiyhteiskunnan kestävän tulevaisuuden.
Mielestäni kotitalousvähennyksen korottaminen kahdeksi vuodeksi 1600 eurosta 2100 euroon vuodessa on erinomainen esimerkki siitä, että hallitus on tilanteen tasalla ja valmis tekemään nopeita sekä vaikuttavia ratkaisuja talouskasvun vahvistamiseksi.
Kotitalousvähennys on yksi toimivimmista keinoista yhdistää talouskasvun tukeminen ja tavallisten suomalaisten arjen helpottaminen. Se kannustaa kotitalouksia hankkimaan palveluita, jotka muuten voisivat jäädä ostamatta. Kyse voi olla esimerkiksi siivouksesta, pihatöistä, lastenhoidosta, ikääntyneiden läheisten tarvitsemasta avusta tai erilaisista remonttitöistä.
Kun palveluiden kysyntä kasvaa, hyötyvät siitä erityisesti pienet ja keskisuuret yritykset. Palvelualat työllistävät Suomessa suuren joukon ihmisiä, joista merkittävä osa on nuoria. Heille ensimmäisen työpaikan saaminen on ratkaisevan tärkeää. Talouskasvu syntyy lopulta riittävästä kysynnästä, investoinneista ja työpaikoista.
Kotitalousvähennyksellä on myös tärkeä rooli harmaan talouden torjunnassa. Kun palveluiden ostamisesta saa verohyödyn, työ hankitaan todennäköisemmin laillisesti toimivilta yrityksiltä. Tämä vahvistaa reilua kilpailua, lisää verotuloja ja tukee vastuullista yrittäjyyttä.
Talouskasvun käynnistyminen on hyvä uutinen, mutta siihen ei pidä tyytyä. Kasvua on vahvistettava määrätietoisesti, jotta Suomi pääsee takaisin kestävän talouskehityksen uralle. Kotitalousvähennyksen korottaminen on konkreettinen ja järkevä päätös, joka hyödyttää yhtä aikaa kotitalouksia, työntekijöitä ja yrityksiä. Se on juuri sellaista käytännönläheistä politiikkaa, jolla kasvua voidaan vauhdittaa, työllisyyttä parantaa ja ihmisten arkea helpottaa. Suomessa tarvitaan enemmän ratkaisuja, jotka kannustavat työntekoon, yrittämiseen ja palveluiden käyttöön – tämä päätös vie meitä oikeaan suuntaan.
Maaret Castrén
Kansanedustaja, kokoomus
Mielipidekirjoitus on julkaistu Uusimaa-lehden printtiversiossa 15.6.2026.