Kokoomuksen puoluekokous Jyväskylään kesällä 2026
Julkaistu:
Kokoomuksen puoluehallitus on päättänyt järjestää vuoden 2026 puoluekokouksen Jyväskylässä. Aiemmin päätetty Kotkan puoluekokous siirtyy myöhäisempään ajankohtaan.
”Haluamme kiittää Kotkaa hyvästä valmistelutyöstä. Joudumme kuitenkin odottamaan, että Kotkan majoituskapasiteetti vastaa tarpeitamme. Kotkan Satama Areena on puitteiltaan loistava ja odotamme innolla, että pääsemme kokoontumaan Kotkaan tulevina vuosina”, sanoo puoluesihteeri Timo Elo.
“Ymmärrän puoluehallituksen päätöksen kokouksen siirrosta, vaikka se harmillinen meille olikin. Kunhan saamme majoitustarjonnan kohtamaan kysynnän, toivotan kokoomusväen tervetulleeksi Kotkaan kokoustamaan.” , kommentoi Kaakkois-Suomen Kokoomuksen puheenjohtaja, kansanedustaja Oskari Valtola.
Puoluekokous järjestetään Jyväskylän Paviljongissa, joka on toimivaksi todettu kokouspaikka jo aiemmilta vuosilta. Kokoomuksen puoluekokous on järjestetty Jyväskylässä viimeksi vuonna 2010.
”Olemme todella innoissamme ja toivotamme kokoomusjoukon lämpimästi tervetulleeksi Jyväskylään.”, sanoo Keski-Suomen Kokoomuksen puheenjohtaja Niilo Nissinen.
Kokoomuksen sääntömääräinen puoluekokous järjestetään 5.-7.6.2026.
Kokouksen tiedot täydentyvät kevään 2026 aikana www.kokoomus.fi/puoluekokous