Enni Vattulainen kokoomuksen poliittiseksi suunnittelijaksi
Julkaistu:
Kokoomuksen puoluehallitus on valinnut puoluetoimiston poliittiseksi suunnittelijaksi Enni Vattulaisen. Vattulainen aloittaa tehtävässä 1. lokakuuta.
Vattulainen siirtyy tehtävään ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalan ja kansanedustaja Ville Kauniston eduskunta-avustajan tehtävästä. Aiemmin hän on työskennellyt muun muassa vaikuttajaviestinnän konsulttina, markkinoinnin ja viestinnän asiantuntijana sekä Helsingin Kokoomuksen poliittisena sihteerinä.
Poliittinen suunnittelija työskentelee osana puoluetoimiston poliittisen suunnittelun tiimiä. Poliittinen suunnittelija osallistuu puolueen poliittiseen valmisteluun, tutkimus- ja analyysitoimintaan, politiittisten verkostojen toiminnan koordinointiin sekä vaalityöhön.
”Olemme erittäin iloisia saadessamme Ennin vahvistamaan poliittisen suunnittelun tiimiämme. Hänellä on pitkä kokemus kokoomuksen työ- ja luottamustehtävistä sekä vahvaa osaamista poliittisesta valmistelusta ja viestinnästä, mikä tukee erinomaisesti puolueen valmistautumista eduskuntavaaleihin ja seuraavaan hallituskauteen”, puoluesihteeri Maggie Keskinen sanoo.
“On hienoa päästä mukaan vahvistamaan kokoomuksen poliittista valmistelua. Puolueella on vahva tekemisen kulttuuri ja osaava joukko ihmisiä, ja odotankin innolla, että pääsen omalta osaltani tukemaan tätä työtä”, Vattulainen sanoo.
Lisätiedot:
Maggie Keskinen
Puoluesihteeri
maggie.keskinen@kokoomus.fi